התאמת גודל טקסט באתר

משרד 04-6371434 | נייד 054-8045505

עץ וומפי


פרי וומפי ירוק לפני הבשלה
בתמונה ניתן לראות עץ וומפי ועליו מקבץ פירות צעיר שעדיין לא הבשיל.
עצי וומפי מורכבים מסודרים במשתלה
בתמונה למעלה: שתילי וומפי צעירים במשתלה לאחר ההרכבה. ניתן לראות בצד שמאל למטה את סרטי ההרכבה. התמונה צולמה במשתלה - יולי 2013
עלי הוומפי בעלי גוון ירוק כהה
עלים של צמח הוומפי - בעלי גוון ירוק כהה

לבחירתכם וומפי במיכלי 7 או 30 ליטר

וומפי, בלועזית Clausena lansium , הוא עץ סובטרופי ירוק עד, קרוב משפחה של עצי ההדר (citrus) שמקורו מסין, שם הוא נמצא כגידול חקלאי אינטנסיבי. הוומפי נפוץ כיום גם בפלורידה שם הוא מגודל בבוסתנים פרטיים. העץ מתאים לגינה הביתית ומניב פרי טעים למאכל. מומלץ לשתול עצי וומפי מורכבים בכדי לקבל פרי איכותי ובכמות נאה.

מבנה העץ

העלים בצבע ירוק כהה ובעלי מבנה מעט גלי. העלווה אינה צפופה במיוחד וניתן לראות “דרך העץ” אל צידו השני. הענפים גמישים וקליפת העץ חומה-אפורה ומחוספסת למגע. עץ וומפי מגיע בבגרותו לגובה של כ 5 – 6 מטר לכל היותר וקצב צימוחו בתנאי הארץ בינוני.

בארץ אין גידול אינטנסיבי של הוומפי למטרות חקלאיות אולם הוא משמש כעץ פרי בבוסתנים ובגינות פרטיות. העץ לא מגיע למימדים גדולים במיוחד ועל כן מתאים גם לגינות ביתיות בהן השטח מוגבל. בנוסף לכך, קצב הגידול האיטי של העץ אינו מחייב גיזום שנתי תדיר אלא רק אחת לכמה שנים.

לתיאום הגעה ניתן להתקשר: 04-6371434
תיבת אי מייל: mashtela123@yahoo.com

הפרי

הפריחה מתרחשת בחודשי האביב והפרי מבשיל בסביבות חודש ספטמבר. הפרחים קטנים ובצבע לבן. עם החנטה, נוצרים על העץ אשכולות של פירות קטנים אשר מגיעים לגודל מעט קטן מכדור פינג-פונג. ראוי לציין כי בארצות מוצאו, הפרי הבשל קצת יותר גדול. לקראת ההבשלה מקבל פרי הוומפי צבע צהבהב ומתחיל להפיץ ניחוח נעים. קיימים מספר תתי זנים מוכרים של העץ הנבדלים בעיקר בטעמו של הפרי אך קיימים ביניהם גם הבדלים קלים מבחינת צורת הפרי ומספר הזרעים בו. הזן הנמכר בארץ מציע טעם מתוק חמצמץ משובח.

הפרי טעים מאוד למאכל כמו שהוא ומתאים גם לשייקים ומנות קינוח נוספות. חשוב לזכור להוציא את הזרעים הגדולים שאינם אכילים. ברפואה הסינית מיחסים לפרי תכונות של קירור. בנוסף לכך, אכילת הפרי פותרת בעיות של תולעים. פירות וומפי צעירים המיובשים בשמש, כמו גם שורשים מיובשים של העץ הם תרופה מקובלת בסין ואיזורים נוספים באסיה לברונכיט.

ריבוי הוומפי נעשה מזרעים החבויים בפרי. הנביטה מתרחשת תוך ימים ספורים מהזריעה ועם התבססות גזע בעובי של מספר מילימטרים ניתן לבצע הרכבה. בסין הצליח חוקר בוטנאי להרכיב בהצלחה רוכב וומפי על כנת אשכולית.

ניתן גם לרבות את הוומפי באמצעות הברכות אויר אולם אין בכך טעם לאור העבודה המרובה הנדרשת בשיטת ריבוי זו.

שתילת וומפי והטיפול בו

העץ מסתגל היטב למרבית האיזורים בישראל ולאקלים השורר בהם, פרט למקומות בהם יש קרה של מתחת ל 2 מעלות צלסיוס. ניתן לשתול את העץ במגוון רחב יחסית של קרקעות לרבות קרקעות חוליות וקרקעות עם רכיב גירני משמעותי. חשוב לציין שבקרקעות גירניות קיים סיכון לכלורוזה (חוסרים בברזל הבאים לידי ביטוי בצמח) ועל כן מומלץ לנסות ולייצר מצע עשיר בחומר אורגני בבור השתילה וכן תוספת של מנגן ואבץ ע”מ להתגבר על מצב זה.

ניתן לשתול את הוומפי במרבית איזורי הארץ. חשוב להקפיד על חשיפה לקרינת שמש ישירה משך מרבית שעות היום וכן שתילה בקרקע מנוקזת. יש להשקות את העץ באופן מסודר החל מתום עונת הגשמים ועד תחילת עונת הגשמים שבאה אחריה. כמות המים נגזרת מגיל העץ, תנאי האקלים וסוג הקרקע ויש לעקוב אחרי מצבו ולהתאים את מנת ההשקיה לצרכי העץ. ניתן לשתול במשך כל השנה וחשוב במיוחד להקפיד על השקיה מרובה אם השתילה מתבצעת בעונה החמה.

לחץ כאן לקטלוג עצים סובטרופיים

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו אותו עם חבריכם!

לחץ כאן לצפיה בקטלוג העצים

פניה למשתלה

השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם





  עצים דומים

  עץ מנגו

  עץ מנגו

  פרטים נוספים
  עץ ליצ'י

  עץ ליצ’י

  פרטים נוספים
  עץ אנונה

  עץ אנונה

  פרטים נוספים
  עץ שסק

  עץ שסק

  פרטים נוספים
  פיטנגו גיתית

  פיטנגו גיתית

  פרטים נוספים
  עץ פפאיה, נקרא גם פאפיה

  פפאיה

  פרטים נוספים
  עץ קרמבולה

  קרמבולה

  פרטים נוספים
  עץ אבוקדו

  עץ אבוקדו

  פרטים נוספים
  עץ בננה, צמח בננה

  עץ בננה

  פרטים נוספים
  עץ פג'ויה

  עץ פג’ויה

  פרטים נוספים
  עץ גויאבה

  עץ גויאבה

  פרטים נוספים
  גויאבה אדומה

  גויאבה אדומה

  פרטים נוספים
  גויאבה ננסית

  גויאבה ננסית

  פרטים נוספים

  דילוג לתוכן