התאמת גודל טקסט באתר

משרד 04-6371434 | נייד 054-8045505

עץ פומלה


פומלה תלויה על העץ לפני הבשלה
פרי פומלה שטרם הגיע לגודל מלא צולם במשתלה מרץ 2012
עץ פומלה במשתלה
בתמונה עץ פומלה לבנה בן כ 5.5 שנים צולם במשתלה אפריל 2012
פומלה חצויה לשנים
בתמונה - פומלה לבנה מחולקת לשניים. הפרי עסיסי

לבחירתך עצי פומלה לבנה ואדומה במיכלי 7, 30 ו- 50 ליטר

פומלה (השם המקצועי הוא פומלו – pomelo) נמנית על משפחת ההדרים והנה בעלת הפרי הגדול ביותר מבין בני המשפחה. מקורו של עץ הפומלה, ככל הנראה, בדרום מזרח אסיה והיא אוקלמה בישראל בהצלחה. ישראל וקליפורניה הן שתי המדינות המובילות בגידול מסחרי של עצי פומלה. הסוגים המוכרים הם פומלה אדומה ופומלה לבנה. עץ פומלה מחייב הרכבה ולא ניתן לקבל עץ פורה מזריעים ללא הרכבת זן מתאים.

הפרי

הפרי הוא הגדול ביותר במשפחת עצי ההדר. בהבשלה מלאה הפרי יכול להגיע לכדי קוטר של 28 ס”מ ולמשקל של 3 או 4 ק”ג. קליפת פרי הפומלה עבה מאוד ומהווה מרכיב משמעותי במשקל הכולל של הפרי, אך קלה לקילוף לאחר חיתוך קל בעזרת סכין. צבע הקליפה ירוק בהיר, מזכיר קצת צבע של לימון שטרם הבשיל במלואו והיא מחוספסת. הציפה מתוקה, מעט חמצמצה וטעמה משובח. הפרי עמיד לעקיצות של זבוב הים התיכון ואינו סובל ממזיקים. פומלה אינה מתאימה להכנת מיץ אך מעולה לאכילה בנפרד או כחלק מסלט פירות. גם קליפת הפומלה טעימה למאכל לאחר בישול. הפרי עשיר בויטמינים C,B,B1, B2, B3 וכן מכיל כמות נאה של אשלגן, זרחן ומגנזיום.

לתיאום הגעה ניתן להתקשר: 04-6371434
תיבת אי מייל: mashtela123@yahoo.com

מבנה העץ

עץ פומלה, בדומה ליתר עצי ההדר, הנו עץ ירוק עד בעל עלווה סמיכה בצבע ירוק כהה. עץ פומלה הנו בין החזקים ומהירי הצימוח שבעצי ההדר המורכבים והוא מגיע לכדי 4 מטרים גובה ו 3.5 מטרים רוחב. העץ ניתן לעיצוב בקלות באמצעות גיזום שנתי. שורשי העץ נבנים בצורת ציצת שורשים ואינם גורמים נזק לצינורות ביוב סמוכים, מדרכות וכו’. בעת רכישת עץ פומלה כדאי לוודא כי העץ הורכב במשתלת הגידול בזן מובחר.

איזורי שתילה ותנאי גידול

 

עצי פומלה נמצאו מתאימים לישראל ומגודלים בהצלחה ברוב איזורי הארץ. איזור השרון ואיזור העיר רחובות מתאימים במיוחד לגידול עצי הדר והיו ידועים בעבר בפרדסים הפורים שגדלו בהם. בעת איתור מקום לשתילה יש לשים לב כי העץ יהיה חשוף לקרינת שמש ישירה רוב שעות היום ויהנה מקרקע ללא רכיבים גירניים ורכיבים הרסניים אחרים (סלעי גיר, פסולת בניה וכו’) עד לעומק של מטר אחד לפחות. בעת השתילה מומלץ לערבב בתחתית הבור כמות נאה של אדמה מקומית עם קומפוסט בריכוז של כ 10%. לאחר השתילה יש להשקות את העץ עד רוויה. למידע כיצד יש לשתול, צפה במדריך המצולם בנושא שתילת עצים.

השקיית עץ פומלה

בדומה ליתר עצי ההדר, גם עץ פומלה רגיש למחסור במים או להשקיה לא סדירה. עם הנטיעה, יש להשקות את העץ עד רוויה, כמפורט במדריך לשתילת עצים. בשנותיו בראשונות דורש עץ פומלה השקיה דו או תלת שבועית (בהתאם לעונת השנה) כאשר בכל פעם ניתנת לו מנת השקיה של כ 7 ליטר ליום. לדוגמה, אם ההשקיה מתבצעת אחת ליומיים אז יש לתת מנת השקיה של כ 14 ליטר. בבגרות מלאה זקוק עץ פומלה ל כ 20 ליטר מים ליום בעונת הקיץ.

לחץ כאן לקטלוג עצי הדר

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו אותו עם חבריכם!

לחץ כאן לצפיה בקטלוג העצים

פניה למשתלה

השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

  עצים דומים

  פרי האור - עסיסי ובעל טעם משובח

  קלמנטינה אור

  פרטים נוספים
  עץ תפוז

  עץ תפוז, שתיל תפוזים

  פרטים נוספים
  עץ לימון

  עץ לימון

  פרטים נוספים
  לימון ליים

  לימון ליים

  פרטים נוספים
  תפוז דם

  תפוז דם

  פרטים נוספים
  קלמנטינה מיכל

  קלמנטינה מיכל

  פרטים נוספים

  דילוג לתוכן