התאמת גודל טקסט באתר

משרד 04-6371434 | נייד 054-8045505

קלמנטינה אור


עץ קלמנטינה אור במיכל 30 ליטר. צולם במשתלה.
עץ קלמנטינה אור במיכל 30 ליטר. צולם במשתלה.
פרי האור - עסיסי ובעל טעם משובח
הפרי גדול יותר מזה של המיכל וצבעו בהבשלה מלאה צהוב.
עלי העץ כהים בעלי ניחוח אופייני. בבגרותו מספק העץ הצללה חלקית.
העלים כהים בעלי ניחוח אופייני. בבגרותו מספק העץ הצללה.

קלמנטינה מזן אור היא פיתוח ישראלי חדש יחסית ומוגן פטנט של מדענים ממכון וולקני. האור מתהדרת בטעם משובח ויוצא מגדר הרגיל ונהנית מביקוש רב בשווקי העולם, מה שמעלה את מחירה בעשרות אחוזים מעל לכל  זן הדרים אחר שבנמצא. בישראל נטועים כמה עשרות אלפי דונם של קלמנטינה אור והמגדלים נהנים מרווח גבוה לדונם. האור הוא השבחה נוספת של זן “אורה” שפחות מוכר בשוק ואחד ההבדלים המשמעותיים בין הזנים הוא העדרם של גרעינים באור. בשנת 2012 יוצאו כ 40,000 טון אור לשווקי חו”ל – כ 21% מסך יצוא פרי ההדר.

לתיאום הגעה ניתן להתקשר: 04-6371434
תיבת אי מייל: mashtela123@yahoo.com

הפרי

הפרי מבשיל ומגיע לשווקים החל מסוף ינואר ועד מארס, תקופה בה זני קלמנטינות אחרים כבר סיימו להניב. תכונה זו יחד עם גודלו הבינוני של העץ, הופכת את האור לאידיאלית לגינה הביתית. בשילוב עם קלמנטינות אחרות כגון מיכל, מאפשרת להנות מקלמנטינות לאורך תקופה ארוכה, החל מאוקטובר ועד לחודש מארס.

קוטר הפרי כ 6-7 ס”מ, צבעו בעת ההבשלה כתום עז והוא גדול מפרי המיכל. קליפת האור מחוספסת והקילוף קל מאוד. הפרי מציע שילוב מושלם בין מתיקות לחמיצות המעניק לו טעם וארומה ייחודיים.

מבנה העץ

בדומה לרוב עצי ההדר המוכרים בישראל, גם קלמנטינה אור הנה עץ ירוק עד בעל עלווה בצבע ירוק כהה. עלוות האור דלילה מעלוות המיכל והעלים רחבים יותר. העצה קשה ואינה נוטה להשבר. האור מגיע לגובה מקסימאלי של כ 4 מטר ורוחב של כ 3 מטר, אולם אין כל קושי לעצבו במידות המתאימות לך באמצעות גיזום שנתי.
האור מורכבת בד”כ על כנות הדר “מתוקות” כגון חושחש אוטרוייר והנה בעלת ציצת שורשים (ולא שורש שיפודי). השורשים אינם אגרסיביים ובד”כ אין מניעה לשתול את העץ בסמוך לקירות מבנים, מדרכות או צנרת ביוב.

איזורי שתילה ותנאי גידול

בדומה למרבית סוגי ההדר, גם קלמנטינה אור מתאימה לשתילה ברוב האיזורים בישראל. פרדסים של קלמנטינה אור ניטעו מצפון הארץ ועד לחבל הבשור שבדרום. האור אינה רגישה במיוחד לטמפרטורות נמוכות ותחזיק מעמד בתנאי קרה אם הם לפרק זמן קצר, כפי שקורה בצפון הארץ ובעמק יזרעאל. לאור נחוצה קרקע קלה ומאווררת, אך הוא יכול להסתדר במגוון סוגי קרקעות. קרקע בעלת מרכיב גירני משמעותי כפי שניתן למצוא למשל בכרמל או ביהודה ושומרון אינה מתאימה לעץ.

השקיה

כמות ההשקיה הדרושה לעץ משתנה לפי סוג הקרקע, עונת השנה וגודל העץ. כעיקרון, ככל שהמרכיב החולי בקרקע גדול יותר, כך החילחול חזק יותר ונדרשת השקיה קצרה יותר ולעיתים קרובות יותר. קלמנטינה אור, בדומה ליתר בני משפחת ההדרים, דורשת ליטרים בודדים ליום לשתיל צעיר שזה עתה ניטע והכמויות עולות כאמור עם התבגרות העץ. עץ בוגר ידרוש כ 20 ליטר מים ליום בעונת הקיץ. כאמור, הכמויות שצויינו יכולות להשתנות בהתאם לסוג הקרקע ולמזג האויר. בצעירותו מומלץ להשקות את העץ באמצעות טיפטוף ובהמשך מומלץ לעבור להשקיה בהמטרה ע”י מתזים. למידע נוסף בנושא השקיה מומלץ לעיין במאמר בנושא התקנת טפטוף.
תופעה מוכרת באור כמו גם בסוגים אחרים ושאר לגביה מופנות שאלות רבות למשתלה, היא התפוצצות של הפרי בסמוך להבשלתו. במקרים רבים קליפת הפרי נבקעת ונקרעת בשל התנפחות של הפרי בקצב מהיר מיכולת ההתרחבות של הקליפה המקיפה אותו. מצב זה נגרם עקב השקיה בכמות רבה מידי לעיתים רחוקות מידי. השקיה קצרה בתדירות גבוהה תמנע את התופעה.
מועד השתילה המומלץ לכל עצי ההדר הוא בסוף החורף ובאביב אולם ניתן לשתול את האור בכול עונות השנה, לרבות שיא הקיץ ולפצות על כך בהשקיה רבה מיד עם השתילה. למדריך מצולם צעד אחר צעד כיצד לשתול עץ – לחץ כאן.

לחץ כאן לקטלוג עצי הדר

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו אותו עם חבריכם!

לחץ כאן לצפיה בקטלוג העצים

פניה למשתלה

השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

  עצים דומים

  עץ תפוז

  עץ תפוז, שתיל תפוזים

  פרטים נוספים
  עץ לימון

  עץ לימון

  פרטים נוספים
  לימון ליים

  לימון ליים

  פרטים נוספים
  תפוז דם

  תפוז דם

  פרטים נוספים
  עץ פומלה

  עץ פומלה

  פרטים נוספים
  קלמנטינה מיכל

  קלמנטינה מיכל

  פרטים נוספים
  דילוג לתוכן