התאמת גודל טקסט באתר

משרד 04-6371434 | נייד 054-8045505

תפוז דם


תפוז דם חצוי לשניים
תפוז דם שנקטף מהעץ וחולק לשניים. צולם במשתלה מרץ 2012
תפוזי דם בשלים תלויים על עץ
תפוזי דם בשלים על עץ תפוז בוגר צולם במשתלה מרץ 2012

ניתן להשיג עצי תפוז דם במיכלי 8 ליטר, 10 ליטר, 40 ליטר ועצים מעקירה בהזמנה מיוחדת

תפוז דם משתיייך למשפחת ההדרים ומתאים מאוד לגידול בתנאי האקלים הים תיכוני. השם תפוז דם ניתן לסוג זה של עץ תפוז בשל ציפת (פנים) הפרי האדומה המייחדת אותו וזאת בניגוד לציפה הכתומה של סוגי תפוזים אחרים.

הפרי

פרי של תפוז דם נראה מבחוץ דומה לכל תפוז אחר (דומה בגודלו וצורתו לתפוז וולנסיה) למעט גוון מעט אדמדם של הקליפה אשר לא תמיד ניתן להבחנה ע”י מי שאינו מתמצא בתחום. קוטר הפרי כ 7 ס”מ ומשקלו כ150 גרם.
תפוז דם קשה לקילוף אך מצויין להכנת מיץ תפוזים (אשר אינו מצריך את קילוף הפרי). ניתן גם לחתוך את התפוז לפלחים עם סכין ולאכול מבלי להוריד את הקליפה.

ערכים תזונתיים:

תפוז דם, בדומה למיני תפוזים אחרים, עשיר בויטמינים A, B1,B2, B3 ויטמין C, ברזל, סידן אשלגן וסיבים תזונתיים. בנוסף לכך קיימת טענה כי תפוז דם עשיר במיוחד בנוגדי חמצון.
בטיפול נכון יתחיל העץ להניב פרי לאחר כ 3 שנים. מועד הבשלת הפרי הוא בחודשים ינואר- פברואר אך הפרי מחזיק על העץ גם עד חודש אפריל.

לתיאום הגעה ניתן להתקשר: 04-6371434
תיבת אי מייל: mashtela123@yahoo.com

מבנה העץ

עץ תפוז דם אינו עץ גדול במיוחד ועל כן אידאלי לגינה הביתית. צורת העץ מעוגלת וניתן לעצבו בקלות על ידי גיזום מבוקר אחת לשנה, מה גם שקצב הצימוח של תפוז דם הנו בינוני ועל כן לא נדרש גיזום רב. גובה העץ הבוגר אינו עולה על 4 מטר. העלווה בעלת צבע ירוק כהה וסמיכה. מערכת השורשים הנה בצורת ציצת שורשים ואינה גורמת נזק לצינורות ביוב, מדרכות וכו’.
תפוז דם מיוצר באמצעות הרכבת זן מובחר על כנת הדר. תהליך זה מבוצע במשתלה. יש להקפיד ולוודא במועד הרכישה כי הכנה עליה בוצעה ההרכבה משתייכת למשפחת “הכנות המתוקות” שאם לא כן, הפרי יהיה לעולם חמצמץ ופחות טעים למאכל.

איזורי שתילה ותנאי גידול

 

עצי הדר ובכלל זה תפוז דם מתאימים לגידול במרבית איזורי הארץ. תוכל לקרוא עוד על התנאים הדרושים לגידול עצי הדר במאמר בנושא. תפוז דם זקוק לקרינת שמש ישירה לפחות 80% משעות היום לטובת התפתחות תקינה ויש לדשנו בעונת הקיץ. ניתן לשתול תפוז דם במשך כל השנה כאשר יש ללוות שתילה שאינה בעונה הגשומה, בהשקיה אינטנסיבית. בעת השתילה לגינון יש להצניע קומפוסט בקרקע. אין הנחיות מיוחדות לשתילת תפוז דם אך מומלץ מאוד לעקוב אחרי ההנחיות שבמדריך שתילת עצים על מנת להשיג תוצאות טובות ככל הניתן.

 

השקיית תפוז דם

בדומה ליתר ההדרים, יש להשקות תפוז דם בכמות מספקת על מנת לקבל פרי איכותי ולהנות מעץ שמח, בריא ומניב. כחודש לאחר השתילה בעצים צעירים ניתן לעבור למשטר השקיה רגיל הכולל השקיה 3 פעמים בשבוע של כ 5 ליטר כל פעם. יש להגדיל את הכמויות עם גדילת העץ. עץ הדר בוגר דורש כ 20 ליטר מים ליום (כמות מקבילה לשני מיכלי הדחה אחד בשירותים). יש להשקות תפוז דם באמצעות מערכת טפטוף. למידע אודות התקנת טפטוף מומלץ לעיין במדריך המצולם.

לחץ כאן לקטלוג עצי הדר

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו אותו עם חבריכם!

לחץ כאן לצפיה בקטלוג העצים

פניה למשתלה

השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

  עצים דומים

  פרי האור - עסיסי ובעל טעם משובח

  קלמנטינה אור

  פרטים נוספים
  עץ תפוז

  עץ תפוז, שתיל תפוזים

  פרטים נוספים
  עץ לימון

  עץ לימון

  פרטים נוספים
  לימון ליים

  לימון ליים

  פרטים נוספים
  עץ פומלה

  עץ פומלה

  פרטים נוספים
  קלמנטינה מיכל

  קלמנטינה מיכל

  פרטים נוספים

  דילוג לתוכן