התאמת גודל טקסט באתר

משרד 04-6371434 | נייד 054-8045505

פסיפלורה – שעונית נאכלת


פרי הפסיפלורה
כך נראה פרי פסיפלורה בשל - החוץ סגול והפנים צהוב-כתום. הפרי מתאים מאוד להכנת משקאות, שייקים, עוגות וגם לאכילה בכפית. רצוי לקרר את פרי הפסיפלורה לפני ההגשה. לפרי טרי יש ריח חזק, ייחודי ורענן שיכול להשאר איתך אחרי האכילה עוד זמן מה.
פרי פסיפלורה על כף יד
מבט על פרי הפסיפלורה המאפשר לקבל תחושב של גודל הפרי. לכל זן פרי בגודל שונה.
יד אוחזת בקנוקנות הצמח
הקנוקנות של שיח הפסיפלורה מסייעות לו להאחז ולטפס על כל דבר הנמצא בסביבתו.
טיפוס על גדר וכיסוי שטחים
שתיל צעיר של פסיפלורה (שנה לערך). ניתן לראות כי מוצבת מאחוריו מעין רשת של עצים על מנת שיוכל לטפס עליה. התמונה צולמה באביב 2007 במשתלה. בקיץ 2008 הצמח כבר היה כה גדול והשתלט על העצים והשיחים שמסביבו ועל כן היה צורך לגזום את צמח הפסיפלורה בצורה חזקה על מנת ששאר העצים שסביבו יוכלו להמשיך ולגדול.
פריחת הפסיפלורה
פרח פסיפלורה - מרשים וגדול יחסית.

מקורה באיזורים הטרופיים והסוב – טרופיים של אמריקה. שמו הלועזי של שיח הפסיפלורה הוא passion rine והפרי נקרא passion fruit.

ידועים מעל 400 זנים של פסיפלורה. בישראל נפוצה בעיקר השעונית הסגולה אשר הובאה לארץ מאוסטרליה בתחילת המאה הקודמת.

הפסיפלורה נפוצה כיום בכל אזורי הארץ.

פסיפלורה – מבנה השיח

הפסיפלורה הוא שיח מטפס בעל קנוקנות המאפשרות לו להאחז בעצמים קרובים (גדר, שיח אחר קיר מחוספס או כל דבר אחר) ולטפס עליהם. פסיפלורה הנה ירוקת עד, הפרחים בקוטר של 5 עד 8 ס”מ, צבעם לבן והמרכז סגול. זמן הפריחה בארץ הוא אפריל – מאי. הפסיפלורה בעלת צמיחה אגרסיבית ויכולה להשתלט על כל הגינה אם לא גוזמים אותה ומכווינים את צמיחתה.

לתיאום הגעה ניתן להתקשר: 04-6371434
תיבת אי מייל: mashtela123@yahoo.com

פרי הפסיפלורה

גודל הפרי הבשל כ 7 ס”מ בקוטר, צבעו סגול – ירקרק וככל שההבשלה מתקדמת הופך יותר סגול. בתוך הפרי תמצא תוכן כתום יפה (ובעל טעם ייחודי) וגרעינים קטנים שחורים. הפרי נחשב כאפרודיזיאק (מעורר חשק) וכיום מאוד פופולרי בישראל להכנת מגוון מוצרים: שייקים, גלידות, ריבות עוגות ומה לא.

שתילת פסיפלורה

מומלץ לשתול שתילי פסיפלורה בכל החודשים מחבד חודשי שיא החורף. לאחר השתילה חשוב להקפיד כי איזור השתילה ישאר לח במשך כשבוע עד עשרה ימים (עד שהצמח נקלט).

השקיית ודישון פסיפלורה

בחודשי הקיץ החמים יש להשקות פעמיים עד שלוש בשבוע (תלוי בסוג האדמה). בחודשים בהם פעילות הצמח מצומצמת (חורף וסוף סתיו) יש להשקות פעם אחת בשבוע השקיה לא ארוכה. לעיתים, בעיקר בסוף החורף, ניתן לראות סימני הצהבה בעלי הצמח. הדבר נובע לרוב מחוסר בדשן. אפשר לדשן דישון עדין את צמחי ה- פסיפלורה. לצמח בוגר יש להשתמש בכף שטוחה של דשן פעם עד פעמיים בחודש בחודשי הקיץ בלבד! לצמחי פסיפלורה צעירים אפשר לתת דישון מתון אשר יזרז את הצימוח הנמרץ בלווא הכי.

עוד קצת מידע שימושי על פסיפלורה

1. שיח הפסיפלורה חי בדרך כלל כ 7 שנים ולאחר מכן מתיבש ומת. אם רוצים לתחזק גדר חי ירוקה כל הזמן, יש לשתול שיח חדש כל 5 – 6 שנים.

2. פסיפלורה צריכה הרבה שמש כדי להתפתח בצורה טובה.

3. צמצום כמויות המים לפני הבשלת הפרי עשוי לזרז את ההבשלה.

4. פסיפלורה מניבה פרי במספר מחזורים בשנה ותספק פירות בשלים במהלך מספר חודשים רצופים החל מתחילת הקיץ.

5. צמח פסיפלורה בוגר שאינו מניב פרי הנו בד”כ צמח שמקורו בריבוי ע”י זרעים. רק צמחים שנוצרו ע”י ריבוי וגגטיבי (ייחורים למשל) יניבו פרי.

אהבתם את המאמר? נשמח אם תשתפו אותו עם חבריכם!

לחץ כאן לצפיה בקטלוג העצים

פניה למשתלה

השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם

  עצים דומים

  יסמין

  יסמין

  פרטים נוספים
  פטל שחור (אוסנה)

  פטל שחור (אוסנה)

  פרטים נוספים

  דילוג לתוכן